LV EN RU
Kampaņa "Vārda spēks"

Vārds ir izpausmes forma, kurā mēs ievijam savu domu. Ja domu var noslēpt, tad vārds ir atklāts. Vārds pēc tā pateikšanas vai uzrakstīšanas kļūst publisks un aizsāk tālākus procesus. Mūsdienās vārda izpausmes var būt visdažādākās. Likuma vārds var atļaut vai aizliegt. Lēmuma pieņēmēja vārds var dot brīvību un to atņemt. Mēs viens otru saprotam vai pārprotam ar vārdiem.

Vārda spēks sevī nes ne tikai kultūras un saziņas formu, bet arī informāciju, kas var mainīt sākot no ikdienišķām lietām, līdz lieliem procesiem.

Vārda brīvība ir viena no demokrātijas pamatbrīvībām, kas ļauj izteikties, nebaidoties no apspiešanas vai soda.

Šobrīd pilsoniskā sabiedrība pasaulē saskaras ar pieaugošu apdraudējumu – katru gadu iet bojā nozīmīgs skaits aktīvistu, kas ir vērsušies pret pastāvošo varu, tiek diskreditēti cilvēki, kas iestājas par pārmaiņām. Arī Eiropas Savienībā pilsoniskā sabiedrība tiek pastiprināti kontrolēta, dažviet – pat apdraudēta, piemēram – Polijā un Ungārijā.

LAPAS kampaņas mērķis ir likt aizdomāties par vārda spēku un pieņemt atbildīgus lēmumus par savu izteikto vārdu, apzinoties tā ietekmi globālā līmenī.

Attīstības sadarbības kontekstā vārda spēka būtība ir attiecināma uz politiku saskaņotību attīstībai – kā Latvijā pieņemti lēmumi, rīcība, informācija, ietekmē attīstību citās valstīs un globāli.

Saistītie vārdi: medijpratība, kritiskā domāšana

Mērķa grupas: Bērni un jaunieši (informācijas nekritiski patērētāji), reģionu iedzīvotāji (pašvaldību vēlēšanu kontekstā), iedzīvotāji kopumā, starpnieki – plašsaziņas līdzekļi, sociālie mediji, pedagogi, kā arī “neredzamās” sabiedrības grupas.

PASĀKUMI

LAPAS TELTS Festivālā LAMPA. 30.06.- 01.07.2017, Cēsis

 1. jūnijs:
  12.30 – 13.45Latvijas Zemnieku federācijaI Sarunas un interaktīvas spēles par vārda un cilvēku spēku laukos.
  14.00 – 15.30 Ilze Dzenovska I Praktiskā darbnīca un diskusija “Vārda brīvība un miera sarunas. Iespējas un riski”
  16.00 – 17.30 Zaļā brīvība I Diskusija par globālās attīstības mītiem
  18.00 – 20.00 Gribu palīdzēt bēgļiem I Dzīvā bibliotēka: patvēruma meklētāju stāsti
  20.00 – 21.30 Dia+Logs I Lomu spēļu darbnīca “Es kā Tu, Tu kā es”1.jūlijs:
  10.00 – 11.30 Zemes Draugi I Vides aktīvisma barometrs
  12.00 – 13.30 Kaņepes Kultūras centrs sadarbībā ar “Karaļūdens”I Tiešraide no Cēsu nepilngadīgo kolonijas. Muzikālā performance un diskusija.
  14.00 – 15.30 “Patvērums “Drošā māja” I Interaktīvas galda spēles un neformālas diskusijas par migrāciju Latvijā un pasaulē.
  16.00 – 17.30 Avantis sadarbībā ar Young Media Sharks I Domājam, bet nesakām. Jauniešu veidotas īsfilmas + diskusija.
  18.00 – 19.30 Bērnu Vides skola I Radošā darbnīca “Ikviens var būt pētnieks”

 

STARPTAUTISKA DISKUSIJA PAR VĀRDA SPĒKU “Kur gan esi Tu – vienrinde par nesadzirdētajiem?”, 1. 06. 12.00 – 13.30 , skatuve APGAISMO, festivāls LAMPA, Cēsis

 

Sienas gleznojuma ‘Vārda spēks” atklāšana Cēsīs, Raunas ielā 9, 1. jūlijs, plkst. 14.00