LV EN RU
Kampaņa "Vārda spēks"
  • diskusija_bildeStarptautiska diskusija par neliberālo demokrātiju “Kur gan esi Tu – vienrinde par nesadzirdētajiem?”, 1. 06. skatuve APGAISMO, festivāls LAMPA, Cēsis. Skaties diskusiju šeit (EN ar LV tulkojumu).

 

  • bilde_vārda spēksSarunu festivāla LAMPA 2017 laikā tika atklāta graffiti siena “Vārda spēks”, kuru radījis mākslinieks Dainis Rudens. Siena atrodas Cēsīs, Raunas ielā 9 (ieeja no Kr.Valdemāra ielas) un joprojām apskatāma. Skaties video šeit.

 

  • bilde_varda speks.2Graffiti par vārda brīvību ir izveidoti arī Horvātijā, Ungārijā un Slovēnijā. Graffiti autori Dainis Rudens (Latvija), Lunar (Horvātija), Alexander Flox (Ungārija), Teason (Slovēnija). Skaties video šeit.

 

  • LAPAS telts “Vārda spēks” sarunu festivālā LAMPA. 30.06.- 01.07.2017, Cēsis. Fotoreportāžu no LAPAS pasākumiem sarunu festivālā LAMPA skaties šeit.

????????????????????

LAPAS telts “Vārds spēks” piedāvāja sarunas un diskusijas, praktiskās darbnīcas, festivālā tapušu īsfilmu pirmizrādi, tiešraidi no kolonijas, interaktīvās spēles, darbnīcas bērniem. Viss par un ap dažādiem vārda spēka aspektiem. Pasākumi tapa sadarbībā ar mūsu domubiedriem un draugiem: Latvijas Zemnieku federāciju, Ilzi Dzenovsku, biedrību “Zaļā brīvība”, kustību “Gribu palīdzēt bēgļiem”, atbalsta un resursu centru visieem, kurus skar HIV un AIDS “Dia+Logs”, biedrību “Zemes Draugi”, Kaņepes Kultūras centru, Patvērums “Drošā māja”, Avantis, Young Media Sharks, Bērnu Vides skolu.

 

Kampaņas ideja:

Vārds ir izpausmes forma, kurā mēs ievijam savu domu. Ja domu var noslēpt, tad vārds ir atklāts. Vārds pēc tā pateikšanas vai uzrakstīšanas kļūst publisks un aizsāk tālākus procesus. Mūsdienās vārda izpausmes var būt visdažādākās. Likuma vārds var atļaut vai aizliegt. Lēmuma pieņēmēja vārds var dot brīvību un to atņemt. Mēs viens otru saprotam vai pārprotam ar vārdiem.

Vārda spēks sevī nes ne tikai kultūras un saziņas formu, bet arī informāciju, kas var mainīt sākot no ikdienišķām lietām, līdz lieliem procesiem.

Vārda brīvība ir viena no demokrātijas pamatbrīvībām, kas ļauj izteikties, nebaidoties no apspiešanas vai soda.

Šobrīd pilsoniskā sabiedrība pasaulē saskaras ar pieaugošu apdraudējumu – katru gadu iet bojā nozīmīgs skaits aktīvistu, kas ir vērsušies pret pastāvošo varu, tiek diskreditēti cilvēki, kas iestājas par pārmaiņām. Arī Eiropas Savienībā pilsoniskā sabiedrība tiek pastiprināti kontrolēta, dažviet – pat apdraudēta, piemēram – Polijā un Ungārijā.

LAPAS kampaņas mērķis ir likt aizdomāties par vārda spēku un pieņemt atbildīgus lēmumus par savu izteikto vārdu, apzinoties tā ietekmi globālā līmenī.

Attīstības sadarbības kontekstā vārda spēka būtība ir attiecināma uz politiku saskaņotību attīstībai – kā Latvijā pieņemti lēmumi, rīcība, informācija, ietekmē attīstību citās valstīs un globāli.

Saistītie vārdi: medijpratība, kritiskā domāšana

Mērķa grupas: Bērni un jaunieši (informācijas nekritiski patērētāji), reģionu iedzīvotāji (pašvaldību vēlēšanu kontekstā), iedzīvotāji kopumā, starpnieki – plašsaziņas līdzekļi, sociālie mediji, pedagogi, kā arī “neredzamās” sabiedrības grupas.

Kampaņa “Vārda spēks” tiek īstenota starptautiska “More Democracy for More Europe / Vairāk demokrātijas saliedētākai Eiropai” ietvaros. Projekts tiek īstenots 4 valstu organizāciju sadarbībā – Horvātija (CROSOL), Latvija (LAPAS), Ungārija (HAND) un Slovēnija (Sloga), tāpat projektā iesaistīta arī Polija, jo tieši Polija un Ungārija šobrīd ir tās valstis, kurās ir visvairāk draudu demokrātijai. Projekta galvenais mērķis ir veicināt vārda brīvību. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības programma “Eiropa pilsoņiem”.