LV EN RU
Eiropas gads attīstībai 2015

EYD_motto_LVEYD_emblem_3lines-LT

Šobrīd Latvija ir viena no 50 visattīstītākajām pasaules valstīm. Eiropas Savienība un tās dalībvalstis ir lielākie attīstības finansētāji pasaulē. Latvieši veiksmīgi liek lietā zināšanas un pieredzi, lai veicinātu demokrātiju, sociālo un ekonomisko attīstību, sieviešu tiesības u.c., jo īpaši, mūsu kaimiņu reģionā, piemēram, Ukrainā, Moldovā, Gruzijā, kā arī Centrālāzijas valstīs. Attīstības sadarbība ir ne tikai solidaritāte un palīdzības sniegšana, bet arī stāsts par to „kā mēs dzīvojam”. Katrs cilvēks, katra organizācija un institūcija ir saistīta ar globāliem procesiem un ir atbildīga par savas rīcības ietekmi uz mūsu kopējo, ilgtspējīgo nākotni.

Kāpēc 2015. gads ir Eiropas gads attīstībai?

Šis ir pirmais ārpolitikai veltītais tematiskais gads kopš tradīcijas dibināšanas 1983. gadā. Eiropas tematiskā gada mērķis ir aicināt Eiropas iedzīvotājus domāt un iesaistīties konkrēta jautājuma risināšanā.

  • ir svarīgi skaidrot iedzīvotājiem, kāpēc un kādi ir sasniegtie rezultāti, jo ES gadā attīstības sadarbībai novirza ~ 60 mljrd. EUR gadā;
  • ir jāveicina katra indivīda iesaiste un atbildīga rīcība ilgtspējīgas attīstības veicināšanā;
  • šogad beidzas 2000. gadā pieņemtie ANO Tūkstošgades attīstības mērķi, kuru mērķis bija uz pusi samazināt nabadzību pasaulē. Šogad ir jāvienojas par jauniem Ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kas attieksies uz visām valstīm, arī Latviju. Jaunā ietvara mērķi ir ne tikai izskaust nabadzību pasaulē, bet arī risināt vides un klimata pārmaiņu jautājumus, veicināt demokrātisku valsts pārvaldi un cilvēktiesību ievērošanu pasaulē.

Kāpēc Tev tas ir svarīgi?

! Tu radi pārmaiņas. Tavām ikdienas izvēlēm ir tieša ietekme uz cilvēku dzīvi citur pasaulē. Tava rīcība rada pārmaiņas. Iedvesmojies no iedzīvotāju, kopienu, organizāciju un institūciju iniciatīvām labākai pasaulei dažādās pasaules malās.

! Attīstības sadarbība nav tikai palīdzība tālām zemēm. Attīstības sadarbība nav stāsts par to, ko “mēs dodam”, bet par to, “kā mēs dzīvojam”. Tā ir pārmaiņu radīšanu cilvēku dzīvēs, kas ietekmēs arī tavu dzīvi šeit – Latvijā. Miers un drošība pasaulē nozīmē mieru Eiropā. Līdz ar to Latvija sniedz palīdzību valstīm krīzes situācijās, piemēram, Ukrainai.

! Mēs nododam mūsu pieredzi tālāk un tā tiek novērtēta. Latvijas valsts pārvaldes institūcijas, uzņēmumi, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas ir dalījušās ar pieredzi ar citām valstīm, pēc mūsu Latvijas Pašvaldību savienības modeļa ir izveidotas apvienības Moldovā un Gruzijā, Moldovas robežas apsargā Latvijas robežsardzes suņi, Uzbekistānā ir izveidotas kopienas organizācijas vardarbības pret sievieti mazināšanai. Ikviens ir atbildīgs par pozitīvām pārmaiņām, tāpēc gada moto ir „Mūsu pasaule, mūsu cieņa, mūsu nākotne”

Kas notiks Latvijā?

Eiropas gada mērķis ir informēt, iesaistīt un aktivitizēt Tevi un cilvēkus Tev apkārt. Gada ietvaros notiks dažādas aktivitātes:

! filmu mēnesis un diskusijas vairāk nekā 100 Latvijas kopienās pavasarī un rudenī;
! ceļojošas foto izstādes;
! radošie konkursi – video konkurss jauniešiem “Shining Stars of Europe”, studentu radošo darbu konkursi, „Lorenzo Natali” balva žurnālistikā, Eiropas Parlamenta fotogrāfiju balva, u.c.;
! informatīvā telts lielākajos pasākumos Latvijā;
! lekciju un diskusiju cikli par sociālo korporatīvo atbildību un godīgu tirdzniecību;
! video lekcijas par attīstības sadarbību;
! attīstības sadarbības politikas novērtēšanas konference;
! kā arī dažādas nevalstisko organizāciju aktivitātes skolām un citām mērķa grupām. Vēstnieki – Eiropas gadu attīstībai idejas popularizēt ir apņēmušies labas gribas un jauniešu vēstnieki:

Labas gribas vēstnieki:

Andris Piebalgs – bijušais Eiropas komisārs attīstībai
Vaira Vīķe-Freiberga – bijusī Latvijas prezidente
Normunds Bergs – „SAF Tehnika” izpilddirektors
Ināra un Boriss Teterevi – filantropi – „Teterevu fonda” dibinātāji
Grupa „Instrumenti” – mūziķi
Agita Hauka – Latvijas Zemnieku federācijas valdes priekšsēdētāja un biedrības „Iecavas sieviešu klubs „Liepas” vadītāja
Hosams Abu Meri – Saeimas deputāts, ārsts
Egons Reiters – „1000 jūdzes” ekspedīcijas rīkotājs un dalībnieks
Mudīte Priede – Latvijas Pašvaldību savienība, izpilddirektore

Jauniešu vēstnieki:

Carnival Youth – mūziķi
Paula Āboliņa-Ābola – „IDEJU MĀJA”
Aizputē Mārtiņš Zvīdriņš – kalnu maratonu skrējējs
Ansis Kolmanis (ansis) – hiphoperis/ reperis „Dirty deal Audio”
Rūta Kronberga – „Humana People to People”, attīstības izglītības nevalstiskā organizācija
Inga Greiškāne, Emīls Hlevickis – Lucavsalas Eko biedrība
Dāvis Landorfs – žurnālists
Kārlis Lesiņš – žurnālists
„QUO to domā?”, Latvijas Debašu asociācija

Aicinām iesaistīties ikvienu interesentu, organizāciju, institūciju un kopienu. Piedāvājam zinošu ekspertu piesaisti jūsu pasākumiem, ceļojošās izstādes, materiālus un citas iespējas. Sazinies ar Madaru Kalniņu, LAPAS projektu koordinatori, e-pasts lapas.madara@gmail.com, tālrunis 25155009

Uzzini vairāk par jaunumiem:

 

Eiropas gadu attīstībai Latvijā īsteno LR Ārlietu ministrija sadarbībā ar Latvijas Platformu attīstības sadarbībai ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. 

ES un AM

JPG formātā