Efektīvs un atbildīgs attīstības sadarbības finansējums
20. janvāris, 2025

Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) turpina īstenot projektu “Efektīvs un atbildīgs attīstības sadarbības finansējums (2023-2025)”, ko finansē Sabiedrības integrācijas fonds Eiropas Savienības Atveseļošanās un noturības mehānisma ietvaros. Projekta mērķis ir nodrošināt Latvijas attīstības sadarbības finansējuma pilsonisko uzraudzību, veicinot tā efektīvu izlietojumu un pozitīvu ietekmi uz sabiedrības labklājību un ilgtspējīgu attīstību.
Konteksts
Latvija kļuva par donorvalsti 2004. gadā, iestājoties Eiropas Savienībā (ES). Attīstības sadarbības politika ir finanšu mehānisms, ar kuru Latvija sniedz atbalstu sadarbības valstīm to attīstībai. Attīstības sadarbība ir nozīmīgs globālais un ES mehānisms, ar ko tiek īstenoti ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķi (IAM). Šo finanšu mehānismu sauc par Oficiālo attīstības palīdzību (OAP). Attīstītās valstis, tostarp Latvija, ir apņēmušās tiekties uz OAP kā 0,7% no NKI (nacionālā kopienākuma) līdz 2030. gadam. Kā salīdzinoši jauna donorvalsts Latvija ir apņēmusies tiekties sasniegt OAP kā 0,33% no NKI līdz 2030. gadam, tai skaitā līdz 2027. gadam – 0,23% no NKI.
Projekta aktivitātes
Laika periodā no 2024. gada 1. augusta līdz 2025. gada 31. janvārim biedrība “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS) projekta ietvaros ir īstenojusi šādas aktivitātes:
Līdzdalība starptautiskajos pasākumos
Projekta partneri iesaistījās starptautiskās darba grupās un pasākumos pēc savām kompetences jomām, lai paaugstinātu savu izpratni gan tēmā kopumā, gan savās kompetences jomās. LAPAS nozīmīgākie starptautiskie tīkli ir CONCORD un Eurodad (Eiropas līmenis), OECD DAC NVO grupa un Forus (globālais līmenis).
12.09.2024. CONCORD stratēģijas online sanāksme.
Ieguvums: Pārstāvētas Latvijas NVO intereses Eiropas un globālā līmeņa tīklu stratēģiju plānošanā un ieviešanā.
Uzraudzības ziņojumu izstrāde
LAPAS līdzdarbojās ikgadējā CONCORD AidWatch attīstības sadarbības ziņojuma izstrādē, sagatavojot pārskatu par Latviju: AidWatch ziņojums.
Pārskata izstrāde tika izskatīta partneru sanāksmēs, kā arī LAPAS sagatavoja Latvijas lapu un kopējo CONCORD aptauju par dažādiem attīstības sadarbības finansējuma aspektiem.
Diskusijas ar lēmumpieņēmējiem
18.12.2024. LAPAS direktore I. Vaivare piedalījās Saeimas Ārlietu un Eiropas lietu komisiju apvienotajā sēdē par ārlietu ministres ikgadējo ārpolitikas ziņojumu. Sēdē LAPAS akcentēja demokrātijas un cilvēktiesību nozīmi ārpolitikas veidošanā, īpaši atbalstot pilsonisko diplomātiju, ko īsteno Latvijas NVO. Taču, samazinot attīstības sadarbības finansējumu 2025. gadā, tiek apdraudētas arī investīcijas Latvijas ģeopolitiskajā drošībā. Konfliktu novēršana ir tikpat svarīga kā to seku risināšana.
18.12.2024. I. Vaivares dalība Ārlietu ministrijas Attīstības sadarbības konsultatīvajā padomē, kur tika diskutēts par Latvijas ieguldījumu Ukrainas rekonstrukcijā un plānotajiem grozījumiem Starptautiskās palīdzības likumā.
Padome ir nozīmīgs forums, kur tiek veidota izpratne par attīstības sadarbības politiku un tās ietekmi, vienlaikus stiprinot Latvijas lomu starptautiskajā sadarbībā.
Dalība ārpolitikas ekspertu padomē
Atzīstot kompetenci, 2024. gada pēdējā ceturksnī LAPAS direktore Inese Vaivare tika uzaicināta dalībai ārlietu ministres Baibas Bražes ārpolitikas ekspertu padomē, kur tikšanās notika 25.10.2024. un 10.12.2024.
Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) piedalās Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas vadītās Ārpolitikas ekspertu padomes darbā, lai sniegtu ieguldījumu Latvijas drošības un ārpolitikas jautājumu risināšanā, īpaši akcentējot attīstības sadarbības un starptautiskās solidaritātes nozīmīgumu.
LAPAS līdzdalība šajā padomē ļauj nevalstiskajam sektoram iesaistīties Latvijas ārpolitikas veidošanā, piedāvājot globālu skatījumu uz attīstības mērķiem balstītās pieejās mūsu reģionam.
Sanāksmju diskusijās LAPAS uzsvēra, cik būtiski ir turpināt atbalstīt demokrātijas stiprināšanu un pilsonisko diplomātiju, veicinot nevalstisko organizāciju un iedzīvotāju iesaisti ārpolitikas procesos. Tāpat tika akcentēta attīstības sadarbības nozīme un nepieciešamība saglabāt vērtībās balstītu finansējumu, kas palīdz stiprināt drošību un demokrātiju reģionā.
