Kampaņa par migrāciju
Kampaņas mērķis
Pievērst sabiedrības uzmanību migrācijas un cilvēcības aspektiem, sekmējot padziļinātu sabiedrības izpratni par globālo migrāciju caur lokālo, vēsturisko un personīgi pieredzēto.
Kampaņas vēstījums
3. oktobris (2019) iezīmē sesto gadadienu notikumam, ko atceras kā vienu no nopietnākajām Vidusjūras migrantu masu bojāejas gadījumiem: kuģis ar vairāk nekā 500 cilvēkiem uz klāja noslīka tikai dažus simtus jūdžu no Lampedūzas krastiem. Dzīvību zaudēja 368 migranti (tostarp bērni, sievietes un vīrieši), 155 cilvēki tika izglābti.
LAPAS kampaņa “Par Cilvēcību” ir daļa no Eiropas projekta “Momentuzņēmumi no robežām”. Projekta ietvaros 2019. gada oktobra sākumā ar līdzīgām lokālām kampaņām klajā nāca 37 pilsoniskās sabiedrības organizācijas visās 28 Eiropas valstīs un 19 Itālijas pierobežas pašvaldībās.
Kampaņā iesaistītās galvaspilsētas Eiropā: Amsterdama (Holande), Atēnas (Grieķija), Berlīne (Vācija), Bratislava (Slovākija), Brisele (Beļģija), Bukareste (Rumānija), Budapešta (Ungārija), Kopenhāgena (Dānija), Dublina (Īrija), Helsinki (Somija), Valeta (Malta), Lisabona (Portugāle), Londona (Apvienotā Karaliste), Ļubļana (Slovēnija), Luksemburga (Luksemburga), Madride (Spānija), Nikosija (Kipra), Parīze (Francija), Prāga (Čehijas Republika), Rīga (Latvija), Sofija (Bulgārija), Stokholma (Zviedrija), Tallina (Igaunija), Varšava (Polija), Vīne (Austrija), Viļņa (Lietuva), Zagreba (Horvātija), kā arī Bosnijas un Hercegovinas pilsēta Mostara. Visās pilsētās notika dažāda veida iniciatīvas (kultūras pasākumi, dokumentālo filmu izrādes, debates, izstādes, zibakcijas, koncerti, u. c.), kas koordinētas, lai informētu pilsoņus par dažādām problēmām un aspektiem, kas saistīti ar migrāciju.
“Migrācijas tēma pēdējos gados ir padarīta par politisko cīņu instrumentu – biedējot ar “jaunienācējiem”, polarizējot viedokļus. Kampaņas sauklis Latvijā ir “Par Cilvēcību” – mēs gribam parādīt, ka migrācija ir klātesoša katras ģimenes un katra cilvēka dzīves stāstā un, ka tieši cilvēcība ir tā, kas nosaka cieņpilnu pieņemšanu svešā vidē – vai tā būtu cita pilsēta, vai valsts. Šī nav kampaņa par “savējiem” un “svešajiem”. Šis ir stāsts par katru no mums – par cilvēku, kas ir izjutis bezpalīdzību, pateicību, vilšanos, šaubas un mieru.”
Inese Vaivare, LAPAS direktore
Kampaņas norises laiks
2019. gada 3. līdz 18. oktobris.
Kampaņas pasākumi Latvijā
- Atklāšanas pasākums 3. oktobrī Rīgā. LAPAS:
- tikās ar Ārlietu ministrijas Attīstības sadarbības politikas nodaļas, Pastāvīgo pārstāvju komitejas II daļas sagatavošanas nodaļas un Starptautisko organizāciju nodaļas pārstāvjiem.
- tikās ar Saeimas Eiropas lietu komitejas priekšsēdētāju Vitu Andu Tēraudu un frakcijas “Attīstībai/PAR” deputātiem.
- dāvināja kampaņas avīzi arī Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, kas tās tālāk nogādāja Latvijas bibliotēkām.
- 42 pasākumi visā Latvijā – dokumentālās filmas demonstrēšana, diskusijas, tematiskās darbnīcas, tikšanās ar lēmumu pieņēmējiem, tematiskās avīzes dalīšana iedzīvotājiem. Pasākumi notika universitātēs, skolās, izglītības iestādēs, jauniešu centros, kultūras - vietās.
- Kampaņa sociālajos medijos ar mērķi aicināt iedzīvotājus parakstīt aicinājumu, kurā lūgts ES iestādēm Padarīt 3. oktobri par Eiropas atmiņu un laipnības dienu.
Resursi
Kas dzīvo Latvijā / Miers
Kas dzīvo Latvija / Vilšanās
Kas dzīvo Latvijā / Pateicība
Kas dzīvo Latvijā / Bezpalīdzība
Kampaņa tika īstenota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu un Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas līdzfinansējumu.