Bibliotekāri kā lokālās demokrātijas, attīstības un noturības veidotāji (2022)
09. septembris, 2022
PROJEKTA NOSAUKUMS: “Bibliotekāri kā lokālās demokrātijas, attīstības un noturības veidotāji”
NORISES LAIKS: 08/2022 - 15/11/2022
FINANSĒTĀJS: Ārlietu ministrija
SADARBĪBAS PARTNERI: Moldovas bibiotekāru biedrība, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Vidzemes augstskola
PROJEKTA MĒRĶIS: sekmēt lokālās demokrātijas attīstību un vietējo kopienu noturību, paaugstinot bibliotekāru zināšanas un prasmes, īpaši, krievvalodīgo iedzīvotāju blīvāk apdzīvotajos reģionos Moldovā un Latvijā.
Projekta “Bibliotekāri kā lokālās demokrātijas, attīstības un noturības veidotāji” ietvarā šā gada 31. oktobrī norisinājās bibliotekāru un medijpratības speciālistu konference “Bibliotēkas kā vietējās sociālās noturības un demokrātijas veidotājas drošības izaicinājumu laikos” un piecas dienas gara Moldovas bibliotekāru vizīte Latvijā.
Projektā tika iesaistīta gan Moldovas, gan Latvijas bibliotekāru kopiena. Hibrīdkonferencē piedalījās vairāk nekā 300 dalībnieku no abām valstīm, savukārt padziļinātajā vizītē sadarbību veidoja 14 speciālisti no dažādiem Moldovas reģioniem, pārstāve no Ukrainas un 18 speciālisti no Latvijas, pārsvarā no Latgales. Tika apmeklēta Latvijas Nacionālā bibliotēka, Ogres Centrālā bibliotēka un Latgales Centrālā bibliotēka, kā arī Dagdas kopiena, iepazīstot aktīvo iedzīvotāju lokālo aktīvismu un sadarbību ar bibliotēku. Divas dienas speciālisti strādāja Daugavpilī, kur Vidzemes Augstskolas vadībā mācījās par medijpratību un sociālās noturības veidošanu, dalījās ar saviem labās prakses piemēriem un attīstīja kopīgu metodiku. Konferences ieraksti angļu un latviešu valodā pieejami šeit.
Projekta partneri vienojušies turpināt sadarbību, paplašinot partnerības, piemēram, aktīvāk iesaistot Ukrainas partnerus un jaunas sabiedrības grupas – vietējo mediju žurnālistus, pašvaldības un jauniešus.
Projekta kopsavilkuma video
Atziņas par projektu:
Inese Vaivare, biedrības “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS) direktore stāsta: “Taisnīga un mierpilna pasaule rodas, novēršot konfliktu cēloņus. Šis projekts pierādīja, cik liela nozīme ir vietējiem entuziastiem, kas strādā ar tām grupām, kuras valsts un pašvaldību politika un atbalsts bieži vien neaizsniedz. Bibliotēkas ir kopienu centri, kur iegūt sociālos pakalpojumus, tilts starp sabiedrību un informāciju un droša vide ikvienam. Sākot no senioru velosipēdu vadīšanas tiesībām satiksmes drošībai Latvijā līdz programmēšanas prasmēm bērniem informatīvajai drošībai Moldovā – katras mazās bibliotēkas iniciatīva palīdz veidot labāku un drošāku pasauli. Ikdienā nepamanīti un maz novērtēti, bieži arī noguruši, bibliotekāri ir mūsu attīstības resurss un arī balsts krīzes brīžos, kā ar savu pieredzi kara apstākļos iepazīstināja Ukrainas pārstāve. Esam iedvesmoti tālākiem sadarbības soļiem.”
Elena Pintilei, Moldovas Nacionālās bibliotēkas ģenerāldirektore, par ieguvumiem projektā “Sadarbības projekts deva mums iespēju mācīties no Latvijas kolēģu pieredzes, kas var kļūt par labu praksi Moldovas Republikas realitātē, nodrošinot vienlīdzīgu piekļuvi informācijai un kvalitatīviem pakalpojumiem apkalpotajai sabiedrībai. Mēs sapratām, ka vietējās demokrātijas attīstība tiek panākta, palielinot izpratni par publiskās bibliotēkas vērtībām, resursiem un lomu kopienas sociālās noturības veidošanā. Lai atbalstītu mācīšanos, lasītprasmi un jēgpilnu lasīšanu digitālajā laikmetā, bibliotēkām ir nepārtraukti jāpielāgojas. Pakalpojumiem, kolekcijām un praksēm ir jāattīstās, lai reaģētu uz mainīgajām lietotāju vēlmēm.”
Katrīna Kukaine, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Attīstības departamenta direktores atziņas: “Projekta ieguvēji pavisam noteikti ir abu valstu – Moldovas un Latvijas – bibliotēku nozares speciālisti. Latvijas bibliotēku darbs kopienu stiprināšanā ir lielisks, bet arī Moldovas kolēģi atveda iedvesmojošus piemērus par darbu ar jaunatni un senioriem, kā arī ievērības cienīgu darbu, kas paveikts, īstenojot bibliotēku un nevalstisko organizāciju kopīgo medijpratības stratēģiju sabiedrības izturētspējai informācijas kara apstākļos. Ikviens guvām pārliecību par bibliotekāra nozīmīgo lomu demokrātisko procesu un sociālās noturības veicināšanā, vienlaicīgi gūstot apstiprināju, ka nedrīkstam piemirst paši par sevi trauksmainos laikos, sevi spēcinot un iedrošinot jauniem darbiem.”
Agnese Dāvidsone, Vidzemes augstskolas rektore, atskatoties uz projektu, dalās: “Kā projekta partnera Vidzemes Augstskolas pārstāve esmu pagodināta, ka varējām ar kolēģiem piedalīties un atbalstīt vietējo kopienu noturības stiprināšanu izvēlētajā mērķa valstī un grupā. Esot kopā ar bibliotekāriem no Moldovas un Latvijas un uzklausot viņu pieredzi, es vēlreiz pārliecinājos, cik vitāli svarīgi ir motivēt, iedrošināt, gudri vadīt kopienas dalībniekus, lai sasniegtu kopienas ilgtspējai svarīgus mērķus. Cik svarīgi ir pielāgoties katras mērķa grupas specifiskajām vajadzībām. Mans pienesums projektā bija kopienas stiprināšana caur medijpratību – šeit mūsdienu digitālās informācijas laikmetā darba nekad nepietrūks, tāpēc ļoti priecāšos par iespējām strādāt ar bibliotēkām arī turpmāk.”
Projekts saņēmis Ārlietu ministrijas finansējumu 2022. gadā no attīstības sadarbības budžeta.