Pasaules dienas (2006-2008)
15. decembris, 2006
2006., 2007. un 2008. gadā Latvijas Platformas attīstības sadarbībai (LAPAS) un Somijas NVO “KEPA” īstenoja kopīgu projektu “Pasaules dienas”.
Projekta mērķi
LAPAS NVO kapacitātes celšana (capacity building) un sabiedrības informētība par attīstības jautājumiem (public awareness of development issues).
Pasaules Diena ir informatīvi izglītojošs pasākums ar mērķi iepazīstināt sabiedrību ar attīstības sadarbības jautājumiem, Tūkstošgades attīstības mērķiem, nevalstiskajām organizācijām, kas darbojas vai plāno uzsākt darbību šajā sfērā, un dažādu pasaules valstu kultūru. Līdzīgi pasākumi tiek regulāri organizēti arī Igaunijā un Somijā.
PASAULES DIENA 2006
Pirmā Pasaules Diena Latvijā notika 2006. gada 9. septembrī Rīgas Ekonomikas augstskolā, aizsākot ikgadējo šāda pasākuma norises tradīciju. Pasākumu ar svinīgu uzrunu atklāja un vēlāk ar lekciju par Latvijas attīstības sadarbības politiku uzstājās LR ārlietu ministrs Artis Pabriks.
Pasākumā piedalījās un stendos un prezentācijās ar sevi un savu darbību iepazīstināja 14 nevalstiskās organizācijas: GLEN Latvija, LĢPSVA “Papardes Zieds”, Eiropas Kustība Latvijā, Latvijas Dzimumu līdztiesības apvienība, “Integrācija sabiedrībai” – Cietušo atbalsta centrs, “MīTi”, Latvijas Pilsoniskā alianse, “Terra di Mezzo”, IMKA Latvija, AIESEC Latvija, Klubs “Māja”, Latvijas Konservatīvās jaunatnes apvienība un Latvijas Bērnu forums un Latvijas Nacionālo kultūras biedrību asociācija “Ankol”.
Jau no paša rīta tika atklāta dokumentālo filmu programma un sākās jauniešu debates par attīstības sadarbības jautājumiem. Visu pasākuma laiku apmeklētājiem un dalībniekiem bija iespēja baudīt Tūkstošgades attīstības mērķiem veltītu ANO veidotu izstādi “Sapnim līdzi” un plašu kultūras programmu – uzstājās uzbeku, moldāvu, čigānu un indiešu dziesmu un deju kolektīvi, turklāt katram klātesošajam bija iespēja iejusties mūziķa lomā, piedaloties perkusionistu grupas “Afroambient” priekšnesumā. Īpašu “garšu” Pasaules Dienai piedeva uzbeku plovs un indiešu uzkodas.
Pasākumu finansēja Eiropas Savienība un Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, atbalstīja “Mikrofona ieraksti” un “Jāņa Rozes Apgāds”.
PASAULES DIENA 2007
- LAPAS pārstāvju pieredzes apmaiņas vizīte Somijā
No 2007. gada 22. līdz 23. aprīlim Somijas pilsētā Lahti notika projekta „Market of possibilities goes global” (Latvijā – „Pasaules Diena”) pasākums, kurā piedalījās arī LAPAS pārstāvji – projekta koordinatore Latvijā Agnija Jansone, projekta koordinatore Liepājā Lāsma Vaiče un projekta koordinatore Alūksnē Inga Sizova.
Pasākuma laikā notika tikšanās ar Somijas Servisa centra attīstības sadarbībai KEPA pārstāvjiem. Tikšanās laikā tik sniegts ieskats, kā KEPA veic sabiedrības informēšanas darbu, kā arī par KEPA darbību vispārīgi. Tika pārrunāta sadarbība arī par nākamā gada “Pasaules Dienu” Latvijā.
- Zambijas pārstāvja Seivjora Mvambva vizīte Latvijā
2007. gada 13. un 14. maijā Latvijā viesojās Seivjors Mvambva (Savior Mwambwa), Zambija organizācijas “Pilsoniskā sabiedrība nabadzības mazināšanai” (Civil Society for Poverty Reduction) Pilsoniskās iesaistes un interešu aizstāvības programmas vadītājs. LAPAS dalīborganizāciju pārstāvjiem un citiem interesentiem bija iespēja piedalīties seminārā par interešu aizstāvību. Apmācību laikā Seivjors sniedza īsu ieskatu Zambijas vēsturiskajā attīstībā un analizēja esošo situāciju nabadzības jomā Āfrikā, kā arī stāstīja par Zambijas pilsoniskās sabiedrības mobilizēšanu nabadzības mazināšanai un pilsoniskās sabiedrības lomu interešu aizstāvībā (kā ietekmēt budžeta procesu, kā ietekmēt valdības un donoru politiku). Pēc informatīvās daļas notika diskusija par Eiropas un Latvijas iespējamā loma nabadzības mazināšanā.
Seivjors Mvambva tikās arī ar Latvijas Nabadzības mazināšanas tīklu (pārstāvji no krīzes centra “Skalbes”), pārrunājot pilsoniskās sabiedrības loma budžeta veidošanas procesā un veidus, kā iesaistīt pilsonisko sabiedrību nabadzības mazināšanas pasākumos.
- Pasaules Diena Alūksnē 11. augustā
2007. gada 11. augustā, visiem alūksniešiem un pilsētas viesiem bija iespēja gan vērot, gan piedalīties Pasaules Dienas Alūksnē aktivitātēs, ko kopā ar Alūksnes nevalstisko organizāciju atbalsta centru organizēja LAPAS.
Pasaules Dienas aktivitātes četru stundu garumā notika parkā pie Jaunās pils un Alūksnes Bērnu un Jauniešu centra (ABJC) telpās. Pasākumu atklāja Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Viktors Litaunieks ar Annas Sakses pasaku par ziediem, velkot paralēles, cik ziedi un pasaules kultūras ir dažādas un ka mums jāspēj novērtēt un izbaudīt tās. Runu teica arī Latvijas Platformu attīstības sadarbībai direktore Māra Sīmane, kura uzsvēra, ka esam viena no attīstītākajām valstīm pasaulē un varam sadarboties un palīdzēt citiem, kam ir mazākas iespējas iegūt izglītību, mājokli un ēdienu.
Par pasākuma vadītāju bija uzaicināts Māris Resnis no Globālās izglītības tīkla – GLEN, kurš pabijis trīs mēnešu brīvprātīgajā darbā Šrilankā, organizējot izglītojošas aktivitātes ar mērķi izskaidrot cunami pārcietušajiem iedzīvotājiem patiesos cunami cēloņus.
Pasākumā piedalījās un stendos un prezentācijās ar sevi un savu darbību iepazīstināja nevalstiskās organizācijas: Eiropas Kustība Latvijā (EKL); Latvijas Skautu un gaidu centrālā organizācija; Latvijas Mākslas Medicīnas biedrība; “MīTi” ar galda spēli „Pasaules spēle”; „Veclaicenes Avotiņš” ar vilnas izstrādājumiem un dabīgām tējām; neformālā Trapenes kultūras nama grupa ar saviem rokdarbiem; Pensionāru apvienība ar Ausmas Dobelnieces adītiem un tamborētiem kostīmiem, džemperiem un citiem izstrādājumiem (daudzi izrādīja vēlmi iegādāties šos rokdarbus); Skaidrīte Svare no biedrības „Katrīna” ar burvīgām pērlīšu rotaslietām. Viņa pastāstīja, ka pašlaik gatavojas izstādei. Visu pasākuma laiku ABJC telpās tika demonstrētas Vides filmu studijas dokumentālās filmas par Etiopiju, Tibetu un ceļojumu pa Jukonas upi.
Apmeklētājiem un dalībniekiem bija iespēja aplūkot Tūkstošgades attīstības mērķiem veltītu ANO veidotu foto izstādi “Sapnim līdzi”, kā arī “GLEN Latvija” jauniešu sagatavoto izstādi „Abpus ekvatoram”. Āra parkā varēja aplūkot izstādes otro daļu par to, kā cilvēki dzīvo dažādās pasaules malās.
PASAULES DIENA 2008
2008. gadā projekts tiek virzīts caur Āfrikas tēmu – informējot sabiedrību Latvijā par Āfriku. Tādejādi veidojot izpratni par Āfrikas problemātiku, un mēģinot sabiedrības uzmanību pievērst nepieciešamībai palīdzēt un sadarboties ar Āfrikas valstīm. (Mērķis: izpratnes veidošana, izglītošana, intereses radīšana).
Projekta ietvaros tika veidota lekciju sērija par Āfriku „Sapnis par Āfriku”, iesaistot cilvēkus no Latvijas, kas ir darbojušies Āfrikā, veidojot Āfrikas domubiedru loku, kas ar informāciju par Āfriku gribētu dalīties arī ar citiem, un kas pamazām veidotu sabiedrības izpratni par Āfrikas jautājumiem. Lektori, kas ir saistīti ar Āfrikas tēmu, stāstīja par savu pieredzi, redzējumu, izteica savu viedokli par Āfriku un tās valstīm.
LEKCIJU CIKLS “SAPNIS PAR ĀFRIKU”
- 26.02. Kristofers Ejugbo (AFROLAT) stāstīja Āfrikas stāstus par Nigēriju. K. Ejugbo savā stāstā rosināja klausītājus uz diskusiju, jautājot jautājumus par Nigēriju, ieinteresējot un rādot fotogrāfijas no praktiskās Nigērijas dzīves. Daudzi uzzināja kaut ko jaunu un neparastu par Nigēriju un tās cilvēkiem un viņu kultūru.
- 29.02. Zane Smilga stāstīja par Keniju, kur viņa dzīvoja un strādāja 6 mēnešus. Zane Smilga: “Kenija – tās ir 52 ciltis, kas viena otru aprunā, ir bagātie un nabadzīgie, ir pilsētnieki, ir izglītotie, ir laukos nīkstošie un stiprās sievietes un lepnie vīrieši. Tik daudz kontrastu un nesaprastu Kenijas āfrikāņu attiecību. Pašai grūti aptvert, kā Kenijai izdevās tik dziļi savaldzināt. Zemei, ko bieži izceļ tikai nabadzības, slimību un kriminālajā kontekstā. Bet āfrikāņi tomēr ir lepni – viņi smej par mums, zinot, ka baltie domā, ka viņiem pilsētās nav ceļu, ka melnie visi esot vienādi un ēd daudz saldus banānus. Es stāstīju par savu ikdienas dzīvi Nairobi, kur 6 mēnešus strādāju vietējā datortelefonijas risinājumu uzņēmumā „VTS Foneworx” par marketinga koordinatori un kā mēģināju integrēties viņu sabiedrībā.”
- 4.03. ar savu stāstu uzstājās bijušais Beļģijas Karalistes vēstnieks Latvijā V.E. Christian Verdonck, kurš ir dzīvojis un strādājis Kongo Demokrātiskajā Republikā. Viņa stāsts bija par šo zemi, par tās īpatnībām, cilvēkiem un viņu attieksmi pret Rietumu valstīm gan no politiskā viedokļa, gan no vēstnieka personīgā skatījuma. Vēstnieks stāstīja arī par Beļģijas vēsturisko ietekmi šajā valstī, kā arī par mūsdienu Beļģijas lomu un nostāju. Lekcijas beigās tika uzdoti interesanti jautājumi, izteikti vairāki komentāri.
- 5.03. lekciju lasīja Pēteris Timofejevs, kurš dzīvo un studē Zviedrijā, Upsalas Universitātē attīstības studijas. Viņa lekcija bija par Zviedrijas palīdzību Āfrikai, konkrēti Tanzānijai. P.Timofejevs iepazīstināja klausītājus ar Zviedrijas attīstības sadarbības politikas vēsturi un prioritātēm, runāja par Zviedrijas sabiedrības lielo atbalstu attīstības valstīm un Āfriku kā prioritāti. Lektors minēja uzskatāmus piemērus par Zviedrijas attīstības sadarbību Tanzānijā, kā arī diskutēja par Latvijas iespējām pārņemt Zviedrijas praksi. Notika plaša diskusija, klausītāji uzdeva daudz jautājumus un bija ieinteresēti lekcijas tematikā.
- 11.03. ar saviem stāstiem uzstājās ilze Saleniece un Līga Krastiņa no “GLEN Latvija”. Lektores iepazīstināja ar “GLEN Latvija” darbību, mērķiem un iespējām. Ilze Saleniece stāstīja par Namībiju, kur 2006.gadā īstenoja attīstības sadarbības projektu, savukārt Līga Krastiņa runāja par savu pieredzi Ganā, kur 2004.gadā īstenoja HIV/AIDS projektu. -19.03. ar savu stāstu uzstājās Toms Rostoks, lektors no Latvijas Universitātes, kurš deva vispārīgu pārskatu par Āfrikas valstu vājuma cēloņiem un šīs problēmas iespējamiem risinājumiem. Lekcijas laikā tika rādīta arī viena no Bob Geldof in Africa īsfilmām, kā arī notika diskusijas par šo tēmu.
- 01.04. savā stāstā dalījās Imants Gross, kurš vienu gadu darbojies kā cilvēktiesību eksperts bēgļu nometnē uz Etiopijas un Sudānas robežas. Viņš stāstīja par redzētu un piedzīvoto savā darba laikā, kā arī radīja fotogrāfijas. I.Gross ir Ziemeļu Ministru padomes biroja Latvijā direktors.
“Pasaules dienas 2008” notika arī vairākās Latvijas pilsētās – Liepājā, Valmierā, Alūksnē, Rīgā. Šo pilsētu iedzīvotāji tika informēti par Tūkstošgades attīstības mērķiem, attīstības sadarbību caur Āfrikas tēmu (tika rādītas filmas par Āfriku un laikrakstos tika publicēti raksti par Āfriku, attīstības sadarbību u.c.).
Informāciju sagatavoja Zanda Martiņuka, projekta „Pasaules dienas” vadītāja Latvijā