LV EN RU
#JauniešiParKlimatu

Uzsākam kampaņu #JauniešiParKlimatu #ClimateOfChange

LAPAS Attīstības iniciatīvu RŪPnīca jaunieši 2022. gada rudenī un ziemā Latvijas reģionos kopā ar domubiedriem organizēs savas pilsoniskās vides iniciatīvas par tieši sev svarīgu un aktuālu problēmjautājumu saistībā ar klimata pārmaiņām un to radīto vides krīzi.

Par ko ir kampaņa?  

Vides krīze ir arī sociālā krīze. Klimata pārmaiņas sekmē migrāciju, cilvēku ekspluatāciju. Klimata pārmaiņas pastiprina globālo netaisnību, rada nevienlīdzīgus spēles noteikumus, cilvēkresursu, sociālās un ekonomiskās izmaksas ikvienam. Tie, kuri klimata pārmaiņu radīšanā iegulda vismazāk, cieš visvairāk.

Tuvākās RŪPnīca jauniešu aktivitātes:

 • BambussPlakats14.01.2023. no 13.00-15.00 Zane Indzere aicina uz pasākumu “Ēdiens un klimats: ko mēs ēdīsim rīt?”. Pasākums notiks jauniešu studijā “BaMbuss” Rīgā, Brīvības gatvē 204.

  Pasākuma mērķis ir mazināt aizspriedumus pret augu izcelsmes produktiem. Šie produkti tirgū ienākuši nesen, un to lielākais ieguvums ir mazāka ietekme uz vidi salīdzinājumā ar dzīvnieku izcelsmes produktiem (piemēram, gaļu un piena produktiem).

  Pasākumam būs divas daļas. Pirmā daļa – informācija par dažādu pārtikas produktu ietekmi uz vidi un to, ko mēs kā patērētāji varam darīt, lai mazinātu savu ietekmi uz vidi. Informatīvo daļu vadīs vides zinātnes speciāliste Zane Indzere. Otrā daļa –  degustācijas, kas ļaus iepazīt augu izcelmses produktu garšu un mazināt aizspriedumus, ka augu valsts produkti ir sliktāki par dzīvnieku valsts produktiem.

Piesakies, aizpildot anketu https://forms.gle/YF97yzVLT5JS3DJn7

 • 13.01.2023. Normunds Kalinka rīko Dagdas jauniešu diskusiju ar Krāslavas  novada pašvaldības pārstāvi par klimata izmaiņām un Krāslavas novada ietekmi uz globālo klimata ainu. Diskusijas tēmas:

  -Krāslavas uzņēmumu gatavība Eiropas prioritātei par Zaļo vektoru;
  -Krāslavas novada iedzīvotāju gatavība šķirot un šķirošanas elementu pieejamību novada teritorijā;
  -atkritumu apsaimniekošanas problēma novada teritorijā – kādu novada tēlu tā veido un kādu nospiedumu atstāj uz globālām klimata pārmaiņām;
  -Krāslavas novada plāni, par atkritumu pārstrādes rūpnīcas būvēšanu (lielāko Baltijā) – kā tā izgāzās?

 • stiligi zals9.01.-23.01.2023. “Stilīgi zaļš” – Eiropas Jaunatnes dialoga Rīgas reģiona vēstnieku (Normunds Buntovskis, Estere Felicita, Khushi Malhotra, Daniela Rupeika) radīta Instagram un TikTik kampaņa + lekcija skolās, kas paredzēta, lai vieglā, saprotamā formātā informētu par klimata pārmaiņām un veicinātu rīkoties klimata labā, izmantojot jautras, kreatīvas, ikvienam pieejamas aktivitātes.

  Sociālo mediju kampaņas laikā ir plānots veikt balvu izlozi starp tiem aktīvajiem, kuri būs izplatījuši saturu, kas ietvers “došanos uz veikalu ar savu maisiņu”, “otrreizējo materiālu izmantošanu”, “došanos pastaigās, neizmantojot auto” un citas aktivitātes, izmantojot mūsu komandas tēmturi #stiligizals, lai veicinātu plašāku cilvēku interesi un motivētu iesaistīties kampaņā.#EUYD #EJD

 • 11.12. bilde11.12.2022. ikviens aktīvs jaunieties, kurš nebaidās no kameras, tiek aicināts veidot atkritumu šķirošanas video pamācības kopā ar Lauri Zalānu. Pieteikšanās un vairāk informācijas par filmēšanas laikiem un posteņiem, zvanot uz tālrunā numuru 28931944.  Video veidošana notiek akcijas “Esi radošs, mācies un māci citus pareizi šķirot!” ietvarā, to rīko Līvānu MJIC kvartāls.

 

 

 

 

 

 • JauniesiPlakats_03.12.202203.12.2022. uz pasākumu “Nenoroc savu viedokli!” Līva Truhņēviča no Kandavas Multifunkcionālā jaunatnes iniciatīvu centra NAGLA. Pasākums būs radošās rakstīšanas darbnīca par klimata pārmaiņām un to ietekmi uz jauniešu dzīvi. Darbnīcas laikā, izmantojot LOESJE tehniku, dalībnieki varēs paust savu viedokli par klimata pārmaiņām un vides jautājumiem, piedaloties vairākos radošās rakstīšanas iesildīšanās uzdevumos un kopīgi rakstot asprātīgus, iedvesmojošus saukļus, kuri pēc tam tiks izmantoti melnbalto LOESJE plakātu veidošanā.
 • Plakāti pēc tam tiks izvietoti pilsētvidē un izglītības iestādēs, kā arī plakātu galerija tiks publicēta jauniešu centra mājas lapā. Viss info par pasākumu https://fb.me/e/3LnyFRisD.
 • Putnu konkurss_bildeRADOŠAIS KONKURSS PAR PUTNIEM līdz 20.12.2022. Santagora Torna aicina jauniešus piedalīties radošā ko konkursā par putniem. Kuri ir tie putni, kas ir aizmirstie, un kā viņi izskatās? Vai kāds mūsdienās ir veltījis tiem kādu dzejoli vai zīmējumu? Tā ir iespēja meklēt un atklāt! Un padarīt šos putnus redzamus arī citiem!
  Konkursā ir trīs dažādas kategorijas – Dzejas konkurss, Zīmējumu konkurss un Figūriņu konkurss. Var piedalīties vienā vai arī visās.
  Vairāk informācijas par konkursu skaties – Santagoras Tornas Facebook lapā.
  Konkursa darbus līdz 20. decembrim jāsūta uz epastu jauniesiklimatam@lapas.lv.
 • 21. novembrī no 12.50-14.50 Jaunsilavas pamatskolā notiks diskusijas un praktiska darbnīca, kurā varēs praktiski mācīties, kā no otreiz pārstrādātiem materiāliem var izveidot dažādus dekorus svētkiem. Pasākuma mērķis ir parādīt dalībniekiem saudzīgu attieksmi pret dabu. Organizatori stāsta “Galvenais kas tiek stāstīts skolēniem, ir, ka nevajag darīt pāri dabai, griežot dažādus zarus un zaļumus, lai veidotu skaistus svētku dekorus. Vienīgais, ko varam ņemt no dabas ir tas, ko daba pati ‘atdod’, piemēram, zīles, kastaņus, nokritušās  lapas.”
 • 2. novembrī Rudzātu vidusskolā notiks pasākums “Mežainis”. Tā organizatores – Asnate Jansone un Evita Marija Aizpuriete stāsta: “Tas būs izglītojošs, radošs pasākums, kura laikā apmainīsimies ar viedokļiem, zināšanām un pieredzi par zaļo tēmu. Šīs zināšanas mēs ierakstīsim audumā, kurš vēlāk tiks sašūts aizkaros, ko iekārsim skolas skolēnu pašizveidotajā atpūtas tepā, kura arī ir meža tematikā. Aizkari būs kā atgādinājums dzīvot zaļāk, domāt līdzi savām ikdienas gaitām, neaizmirst, cik ir liela nozīme dabai cilvēku dzīvēs.”
 • 20. oktobrī Līvānu MJIC kvartāls aicina uz pasākumu “Arī TU vari radīt O₂”. Pasākuma mērķis izzināt un praksē iemēģināt, kā mēs varam palīdzēt ražot skābekli. Aktivitātes norisināsies telpās, MIJC centra dārzā un mežā, tās vadīt palīdzēs vides speciālists, parādot un pastāstot, kā rūpēties par dažādiem augiem mājās, piemājas dārziņos, pļavās un mežos. Paralēli notiks diskusija par to katra auga nozīmi un to, kā mēs maksimāli varam augiem palīdzēt ražot skābekli.
 • 10. oktobrī plkst. 12:30 Jersikas pamatskolā norisināsies pasākums “Kas ir klimats?”. Pasākumā notiks diskusija par klimata tēmu, kā arī tiks veidotas grafiti gleznas par jauniešiem svarīgo saistībā ar klimata jautājumiem, jautājot katram “Kas Tev ir klimats?”. Izveidoto gleznu izstāde būs apskatāma Jersikas pamatskolā.
 •  7. oktobrī plkst. 18:00 Līvānu MJIC kvartālā norisināsies pasākums “Kas ir klimats?”. Pasākumā parunāsim par un ap klimata tēmu, uzspēlēsim kādu spēli, un pats galvenais – iemēģināsim roku grafiti mākslā, veidojot grafiti gleznas ar tēmu “Kas Tev ir klimats”. Izveidoto gleznu izstāde vēlāk būs apskatāma MJIC Kvartālā. Pasākumu organizē jaunietes no Līvāniem – Marija Kostočko,Viktorija Nagle un Vendija Ciša.
 • 20. septembrī Austrumlatvijas tehnoloģiju vidusskolā Pasaules Dabas fonda Latvijā direktors Jānis Rozītis stāstīja jauniešiem par klimatu, tā pārmaiņām un to ietekmi uz vidi, kā arī Latvijas mežiem un to apsaimniekošanu. Lekcijas noslēgumā jaunieši pildīja Mariannas Linužas sagatavotu interkatīvu tiešsaistes jautājumu spēli par lekcijā dzirdēto.
 • 3. septembrī Marianna Linuža no Rēzeknes sadarbībā ar orientēšanās klubu “Stiga ” organizēja orientēšanās pasākumu Ančupānu meža parkā “Mežs manās rokās”. Orientēšanas pasākuma mērķis bija veicināt cilvēku interesi par meža saglabāšanu un attīstību, kā arī tā aizsardzību. Orientēšanas laikā dalībnieki veica dažādus interesantus uzdevumus.

Ja esi jaunietis un Tevi interesē klimata pārmaiņu un ilgtpējīgas vides jautājumi, iesaisties kampaņā ar savu aktivitāti:

IESAISTIES KAMPAŅāJAUNIEši PAR KLIMATU(2)

Aktivitāte tiek finansēta no EEZ un Norvēģijas grantu programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” un Eiropas Savienības DEAR programmas.

LOGO_ AIF_lielais_melns        3 logos