LV EN RU
Oxfam pētījums "Nodokļu cīņas"

Oxfam 12.12.2016. laidis klajā ziņojumu “Nodokļu cīņas” (“Tax Battles”).

Ziņojums skaidro, kādēļ mums nepieciešami pasākumi, kas sniedzas tālāk, nekā tikai caurspīdīguma nodrošināšana un kādēļ ir svarīgi rast risinājumu starpvalstu nodokļu sacensībām.
 
Tajā ietverts arī to pasaules valstu saraksts, kuras uzrāda lielāko pretimnākšanu uzņēmumiem, kas vēlas izvairīties no korporatīvo nodokļu maksāšanas.

Šāds šobrīd ir pasaules “sliktāko” nodokļu paradīžu saraksts secībā pēc nozīmības: 1) Bermudu sals, 2) Kaimanu salas, 3) Nīderlande, 4) Šveice, 5) Singapūra, 6) Īrija, 7) Luksemburga, 8) Kirasao, 9) Honkonga, 10) Kipra, 11) Bahamu salas, 12) Džersija, 13) Barbadosa, 14) Maurīcija, 15) Britu Vidžīnu salas.

Saraksts sastādīts, vērtējot apjomu, kādā valstis izmanto kaitniecīgākās nodokļu politikas, kā piemēram, nulles uzņēmuma ienākumu nodokļa likmes, negodīgus un neproduktīvus nodokļu atvieglojumus, nesadarbošanos ar starptautiskajiem procesiem, kas vērsti pret izvairīšanos no nodokļiem (ieskaitot pasākumus, kas sekmē finanšu pārskatāmību).

Daudzas no šī saraksta valstīm ir iesaistītas nodokļu skandālos. Piemēram, Īrija, par nodokļu vienošanos ar Apple, kas ļāva globālajam tehnoloģiju gigantam maksāt vien 0,005 procentu ienākumu nodokļa likmi šajā valstī. Un Britu Virdžīnu salas, kas ir mājvieta vairāk nekā pusei no 200 000 ofšora kompāniju, kuras dibinājusi Panamas dokumentu skandāla centrā nonākusī firma “Mossack Fonseca”.

Esme Berkhout, Oxfam nodokļu politikas konsultante, stāsta: “Korporatīvo nodokļu paradīzes palīdz lieliem biznesiem izkrāpt no valstīm miljardiem dolāru katru gadu. Tās sekmē bīstami nevienlīdzīgu ekonomisko sistēmu veidošanos, kas miljoniem cilvēku liedz dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi.

Multinacionālo korporāciju izvairīšanās no nodokļiem nabadzīgajām valstīm katru gadu izmaksā vismaz 100 miljardus dolāru gadā. Ar šiem līdzekļiem būtu iespējams nodrošināt izglītību 124 miljoniem bērnu, kuri neiet skolā un finansēt veselības aprūpes izdevumus, kas palīdzētu izglābt no nāves vismaz sešus miljonus bērnu ik gadu. [1].

Tomēr Oxfam ziņojums rāda, ka nodokļu paradīzes ir tiikai daļa no problēmas. Valstis visā pasaulē samazina ienākuma nodokļa rēķinus, atrunājoties,ka tie konkurē ar investīcijām. Vidējā uzņēmumu nodokļa likme G20 valstīs pirms 25 gadiem bija 40 procenti, šodien tā ir mazāka par 30 procentiem.  [2].

Samazinoties uzņēmumu nodokļa likmēm, valdības līdzsvaro savas grāmatvedības, samazinot tēriņus sabiedrības vajadzībām vai paaugstinot tādus nodokļus, kā PVN, kas ir papildu slogs nabadzīgiem cilvēkiem. [4].

Oxfam Eiropas Savienības nevienlīdzības un nodokļu politikas konsultante Aurore Chardonnet: “Uzvarētāju tajā, ka ES dalībvalstis savastarpēji sacenšas par zemākajiem uzņēmumu ienākumu nodokļiem, nav. Kad valdības ļauj multinacionālajām kompānijām būtiski samazināt viņu nodokļu slogu, tas ievērojami pieaug parastajiemm iedzīvotājiem gan mūsu sabedrībā, gan attīstības valstīs.

“ES dalībvalstīm jāvirzās nodokļu harmonizācijas un globālas koordinēšanas virzienā. Tas ir vienīgais ceļš, kā nodrošināt, ka multinacionāļi samaksā savu godīgo nodokļu daļu, un, ka valdības uzņemas atbildību finansēt tādus pamata pakalpojumus kā izglītība un veselība.”