Ilgtspējīga un taisnīga attīstība
Dienaskārtība 2030 jeb Agenda 2030 tika apstiprināta ar ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju 2015. gadā. Tā nosaka ilgtspējīgas attīstības ietvaru – 17 Ilgtspējīgas attīstības mērķus un piecus caurviju principus – cilvēki, planēta, labklājība, miers un partnerības.
Ilgtspējīgas attīstības būtība ir veidot ambiciozu un transformatīvu vīziju par pasauli, kurā nav nabadzības, bada, slimību, baiļu un vardarbības. Pasauli, kurā ir pieejama izglītība, veselības aprūpe un sociālā aizsardzība, drošs dzeramais ūdens, un atbilstošas sanitārās prasības, kurā ēdiens ir pietiekams un pieejams. Cilvēku apdzīvotajām vietām ir jābūt drošām un ilgtspējīgām, ir pieejama ilgtspējīga enerģija. Pasaulē ir jāpastāv līdztiesībai, taisnīgumam un likumībai, vienādām iespējām jānodrošina katra cilvēka potenciāla attīstība. Ir jāinvestē katrā bērnā, jānodrošina vienāda pieeja meiteņu un sieviešu ekonomiskajam, politiskajam, tiesiskajam ietvaram. Toleranta, iekļaujoša sabiedrība nodrošinās, ka attīstības procesos neviens nepaliks aiz muguras. Ekonomiskajā attīstībā nozīmīgs ir cieņpilns darbs, atbildīgs patēriņš un dabas resursu ilgtspējīga izmantošana, klimata pārmaiņu mazināšana. Demokrātija un laba pārvaldība, starptautiskā un starpnozaru sadarbība šī attīstības ietvara īstenošanai.
Ilgtspējīga attīstība ir nozīmīga gan Latvijā, gan globāli, tāpēc LAPAS kopš dibināšanas īsteno dažādas aktivitātes, kas sekmē šī redzējuma ieviešanu no indivīda līdz pasaules līmenim, darbu pie Tūkstošgades mērķiem turpinot ar Ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanas uzraudzību.
Sadarbībā ar Pārresoru koordinācijas centru un Ārlietu ministriju īstenotas plašas aktivitātes Latvijas Nacionālā ziņojuma izstrādei 2018. gadā, izstrādāts NVO papildziņojums, notikušas vairākas diskusijas, kā arī izveidota starpnozaru nacionālā koalīcija Ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanai. Tajā līdzdarbojas dažādu sektoru – privātā, akadēmiskā, pilsoniskās sabiedrības organizāciju, valsts pārvaldes un pašvaldību pārstāvji.
Īstenoti arī specifiski tematiski projekti, piemēram, godīgas starptautiskās nodokļu politikas jomā.
Ilgtspējīgas attīstības jomā LAPAS aktīvi darbojas starptautiskos tīklos. Pārstāvot Latvijas intereses, tiek īstenoti starptautiski projekti, īpaši, Baltijas līmenī.
LAPAS darbības virziens - ilgtspējīga un taisnīga attīstība
PROJEKTI
- Metodika “Ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešana pilsoniskās sabiedrības sektorā” (2023)
- Mācību vizīte Islandē (2023)
- Jauniešu par klimatu (2022-2023)
- Latvijas nevalstisko organizāciju ziņojums par Ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanu Latvijā (2022)
- Diskusiju cikls jauniešiem par Eiropas nākotni “ESi NĀKOTNE!” (2022)
- Mūsu meži mūžammeži (2022)
- Ilgtspējīga starptautiskā finanšu politika (2021-2022)
- Stratēģiskās partnerības ilgtspējīgai nākotnei (2021-2023)
- Baltijas jūras valstu NVO foruma “Drošība, ilgtspēja, identitāte” līdzorganizēšana Latvijas Prezidentūras Baltijas jūras reģiona valstu padomē ietvaros (2019)
- Ziņojums “Ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešana Latvijā. Labā prakse.” (2019)
- Nacionālā NVO papildziņojuma izstrāde par Ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanu (2018)
- Ilgtspējīgas attīstības stāsti Latvijā un Baltijā (2018-2019)
- Ilgtspējīgas attīstības mērķu projekts (2018-2019)
- Pētījums un kampaņa pret neliberālās demokrātijas uzplaukumu Eiropā (2017-2018)
- Baltijas labās prakses multiplicēšana ilgtspējīgas attīstības mērķiem (2018-2019)
- Starpnozaru diskusijas un pasākumi par Ilgtspējīgas attīstības mērķiem un to ieviešanu – privātā sektora iesaiste, indikatori un mērīšana, sasaiste ar NAP, Covid pandēmijas ietekme (2018, 2019, 2020, 2021)
- Informatīvais metodiskais materiāls “Ilgtspējīgas attīstības mērķi: es, kopiena, valsts un pasaule” (2017)
- Plakātu konkursa īstenošana jauniešiem (2015)
- Godīgi nodokļi visiem (2015-2017)
- Eiropas gads attīstībai 2015 (2015-2016)
- Interešu aizstāvības un viedokļu izstrādes projekts IAM (2014)
- Feedback report on the Post-2015 Agenda: Estonia, Finland, Latvia and Lithuania (2013)
- Mājas lapas izveide un jauniešu vēstnieki Tūkstošgades attīstības mērķiem (2006-2008)
LAPAS īsteno arī vieslekcijas pašvaldībām, augstskolām, privātajam sektoram un pilsoniskās sabiedrības organizācijām par IAM ieviešanu Latvijā.